Menopauza

V lekárskej terminológii sa pod slovom menopauza označuje posledné menštruačné krvácanie. Menopauza sa prirodzene vyskytuje u väčšiny žien vo veku 45 až 52 rokov a je sprevádzaná hormonálnymi zmenami. Viac ako 85 % žien pociťuje nepríjemmé symptómy menopauzy vrátane návalov horúčavy, nočného potenia, porúch spánku, sexuálnej dysfunkcie, porúch nálady, priberania na hmotnosti a úbytku kognitívnych funkcií.

Vasomotorické symptómy (návaly horúčavy a nočné potenie) sú primárnymi príznakmi menopauzy. Postihujú viac ako 80 % žien v menopauze a sú symptómami menopauzy, pre ktoré väčšina žien hľadá liečbu. Tieto symptómy zvyčajne trvajú 5 až 7 rokov, ale môžu pretrvávať 15 a viac rokov. Môžu byt spojené s poruchami spánku a nálady, ako aj zníženou kognitívnou funkciou a zníženou kvalitou života.

Hormonálna terapia je primárnou liečbou symptómov menopauzy. Vzhľadom k zdravotným rizikám spojených s hormonálnou terapiou niektoré ženy žiaľ nemôžu, alebo sa rozhodnú nepoužívať hormonálnu terapiu.

Približne 51 % žien používa alternatívnu liečbu a viac ako 60 % ju považuje za účinnú pri symptómoch menopauzy. Intervencie alternatívnej medicíny pri menopauze spadajú do 2 širokých kategórií: praktiky mysle a tela (napr. hypnóza, kognitívno-behaviorálna terapia , relaxácia, meditácia a aromaterapia) a prírodné produkty (napr. bylinky, vitamíny, minerály a výživové doplnky). Okrem toho existuje niekoľko celosystémových prístupov alternatívnej medicíny (napr. tradičná čínska medicína, reflexná terapia, akupunktúra a homeopatia).

Rastlinné produkty sa aj u nás veľmi často používajú. Neexistujú však žiadne konzistentné dôkazy na podporu ich účinnosti a bezpečnosti. Vitamíny a minerály môžu byť dôležité pre ženy, ktoré sú ohrozené nedostatkom, ale nezdá sa, že by zmierňovali symptómy menopauzy.