
Popôrodný zápal štítnej žľazy
Popôrodná tyreoiditída je deštruktívny zápal štítnej žľazy vyvolaný autoimunitným mechanizmom do jedného roka po pôrode. Môže sa však vyskytnúť aj po spontánnom alebo umelom potrate.
Zvyčajne sa prejavuje jedným z troch spôsobov:
- prechodná hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy)
- prechodná hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy)
- prechodná hypertyreóza, po ktorej nasleduje hypotyreóza a následne zotavenie
Prevalencia popôrodnej tyreoiditídy sa popisuje u 1 - 17 % žien. Vyšší výskyt sa vyskytuje u žien s diabetes mellitus 1. typu, u žien s anamnézou už prekonanej popôrodnej tyroiditídy (42 %) a u žien s pozitívnymi anti-TPO protilátkami, ktoré mali počas tehotenstva normálnu funkciu štítnej žľazy (40 až 60%).
Väčšina pacientok sa zotaví a ich funkcia štítnej žľazy sa upraví aj spontánne do jedného roka po pôrode. Niektoré sa však nikdy nezotavia z počiatočnej fázy zníženej funkcie a prejdú do trvalej hypotyreózy vyžadujúcej celoživotnú substitučnú liečbu.
Ide o variantnú formu chronickej autoimunitnej tyroiditídy (Hashimotova tyreoiditída). Vzniknutý zápal v štítnej žľaze poškodzuje folikuly štítnej žľazy a výsledkom je neregulované uvoľňovanie veľkého množstva tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3) do obehu. Približne 20- 30% žien s popôrodnou tyroiditídou má charakteristickú fázu hypertyreózy, ktorá zvyčajne začína 1-4 mesiace po pôrode a trvá 2-8 týždňov, po ktorej nasleduje hypotyreóza, ktorá trvá približne dva týždne až šesť mesiacov, a potom nastane zotavenie. Niektoré ženy môžu mať iba hypertyreózu alebo iba hypotyreózu.
Prejavy hypertyreózy - sú zvyčajne mierne a pozostávajú najmä z únavy, chudnutia, búšenia srdca, neznášanlivosti tepla, úzkosti, podráždenosti. Môžu sa často zamieňať za popôrodné výkyvy nálad.
Prejavy hypotyreózy - sú tiež zvyčajne mierne , žena môže pociťovať nedostatok energie, zimomravosť, sklon k zápche, malátnosť a suchá pokožka. Jednou z najvážnejších prejavov môže byť popôrodná depresia.
Podľa usmernení odborných spoločností neexistujú dostatočné dôkazy na skríning všetkých žien na popôrodnú tyreoiditídu. Ženy s najvyšším rizikom vzniku popôrodnej tyreoiditídy (napr. pozitívna protilátka anti-TPO, diabetes 1. typu, predchádzajúca epizóda popôrodnej tyroiditídy) by sa však malo merať TSH v sére tri a šesť mesiacov po pôrode.