Ženský menštruačný cyklus a jeho vplyv na život ženy

Na rozdiel od mužov, ktorý majú relatívne stabilnú hladinu testosterónu počas jedného mesiaca, ženy sú vystavené veľkým vzostupom a pádom svojich dvoch hlavných hormónov - estrogénu a progesterónu. Niektoré ženy sú mimoriadne citlivé na tieto hormonálne zmeny.

Hormonálne výkyvy sú normálne, fyziologické a nie sú znakom hormonálnej nerovnováhy. Žena počas svojho života zažije v priemere 450 týchto mesačných cyklov.

Menštruačná fáza - začína prvým dňom menštruácie. Táto fáza je často spojená s príznakmi ako sú kŕče, nafukovanie, únava, pocity podráždenosti, smútku a depresie. Ste unavená, chýba vám energia.

Folikulárna fáza - skorá folikulárna fáza je čas, keď je vaječník najmenej hormonálne aktívny, čo vedie k nízkym koncentráciám estradiolu a progesterónu v sére. Postupne však hladina estrogénu začne stúpať a začnete sa celkovo cítiť viac energická a optimistická. Cítite sa plná kreatívnej sily s chuťou sa púšťať do nových vecí. Ste aktívna, cítite sa sebavedomejšie.

Ovulačná fáza - nastáva, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníka. Toto je najplodnejšie okno počas cyklu. Vysoká hladina estrogénu spolu s luteinizačným hormónom (LH) spúšťa ovuláciu a má za následok lepšiu náladu, vyššie libido, veľa energie, žena je najkrajšia a najpríťažlivejšia. Máte žiarivú pokožku vplyvom maximálnych hladín estrogénov, najlepšie vlasy, veľký sexepíl a  vysielate silnú ženskú energiu, ktorá priťahuje mužov. Vaša nálada je výborná, ste veľmi aktívna. Najkrajšia časť mesiaca. Lepšie už nebude.

Luteálna fáza je posledná fáza menštruačného cyklu. Táto fáza je charakterizovaná zníženou náladou, malátnosťou a podráždenosťou. Všetko sa vás dotkne, ste citlivá, robíte unáhlené a  iracionálne rozhodnutia. Ku koncu tejto fázy vplyvom veľkého pádu hormónov môže dôjsť k PMS -predmenstruačnému syndrómu. Medzi časté ďalšie pridružené symptómy patrí úzkosť/napätie, smutná alebo depresívna nálada, zvýšená chuť do jedla, znížený záujem o aktivity, hnev, podráždenosť, pocit beznádeje, citlivosť prsníkov, bolesti hlavy, návaly horúčavy a závraty.

Hlavný message pre naše okolie - tesne pred menštruáciou sa vyhýbať akémukoľvek konfliktu s nami :-).