Plodné dni - ovulácia

Veľmi často sú k nám na vyšetrenie odosielané pacientky pre neplodnosť. Pri odoberaní anamnézy však zisťujeme, že veľká časť žien ani nevie čo je to ovulácia a či vôbec ovulujú. Bez ovulácie prirodzené oplodnenie nie je možné. Čo je to ovulácia a ako si ju zadarmo môže každá žena doma odsledovať ?

Za normálnych okolností dozreje každý mesiac vo vaječníku jedno vajíčko, ktoré sa počas ovulácie uvoľní z vaječníka a putuje cez vajíčkovod do maternice ( tu je podmienka aby vajíčkovod bol priechodný). Počas svojej cesty dochádza k oplodneniu vajíčka spermiami a takto oplodnené vajíčko - embryo sa pomaly uhniezdi v dutine maternice , kde sa ďalej vyvíja a rastie.

Ako si môže žena sama odsledovať ovuláciu?

V lekárňach existujú ovulačné testy, ale ani tie nemusia byť úplne spoľahlivé a sú zbytočne drahé pri použití väčšieho počtu testov každý mesiac . Každá žena by si mala pozorne všímať svoje telo a presne zistí kedy ovulácia ( plodné dni ) prichádza . Najjednoduchšia metóda je sledovať vaginálne hlieny. Počas plodných dní sa mení konzistencia a množstvo hlienu v pošve. Výtok je redší, elastickejší a priehľadnejší. Niektorí ho prirovnávajú vaječnému bielku ktoré je ťahavé. Tesne po ovulácii hlien hustne.

Druhou možnosťou meranie bazálnej teploty. Bazálna teplota sa meria v ústach alebo v pošve špeciálnym digitálnym bazálnym teplomerom. Teplota by sa mala merať pravidelne za rovnakých podmienok počas celého cyklu. Len tak je možné sledovať, ako sa v priebehu cyklu mení v závislosti od produkcie hormónov. Dôležité je ju merať hneď po prebudení, ešte kým vstane z postele a výsledky si zapísať do grafu alebo aplikácie. Bazálna teplota pri ovulácii sa v dôsledku hormonálnych zmien zvyšuje o 0,3-0,7 °C.

Medzi ďalšie príznaky ovulácie môže byť pobolievanie v podbrušku, kŕče, zvýšené libido, bolesť prsníkov .