
Subakútny zápal štítnej žľazy
Štítna žľaza za normálnych okolnosti nebolí , existuje však ochorenie pri ktorej naozaj veľmi-veľmi bolí 🥺
Ide o subakútny vírusový zápal štítnej žľazy (DeQuervainova, granulomatózna) tyroiditída. Jej výskyt býva často sezónne na jar a jeseň . Často sa vyskytuje 2-8 týždňov po prekonanej vírusovej infekcii horných dýchacích ciest. Je spájaná etiologicky s vírusmi coxsackie (skupiny A a B) , echovírusovými infekciami, s osýpkami, chrípkou, SARS-CoV-2 a inými vírusmi. Ochorenie sa vyskytuje zriedkavo , cca 1-2 prípady do roka v našej endokrinologickej ambulancii. Preto veľa lekárov iných odbornosti sa s ňou nemuselo počas svojej doterajšej praxe ani stretnúť . Pacient začne pociťovať obrovské bolesti v oblasti štítnej žľazy ktorá je opuchnutá , bolesť zvyčajne postihuje najprv jeden lalok a postupne sa presúva aj na druhý lalok , prechodne sa môže prejaviť zachrípnutie spôsobené parézou hlasivky.
Bolesť môže vyžarovať do čeľuste alebo do uší. Často sú malátnosť, únava, bolesti svalov a kĺbov sprevádzané vysokými teplotami až do 40 stupňov. Chorobný proces môže dosiahnuť svoj vrchol v priebehu 3 až 4 dní a ustúpiť a vymiznúť do týždňa, ale typickejšie, nástup trvá 1 až 2 týždne a pokračuje s kolísavou intenzitou 3 až 6 týždne . Postupne sa klinicky stav zhoršuje, pacient je schvátený, pozoruje veľmi rýchly pulz , chudne, nadmerne sa potí . To sú prejavy zvýšenej funkcie štítnej žľazy - hypertyreózy ktorá zvyčajne sprevádza toto ochorenie . V labotórnych testoch sa zachytia vysoké zapalové parametre ( CRP , sedimentácia ) preto väčšina pacientov skončí na ATB liečbe cestou všeobecného alebo ORL lekára ktorych navštívia pre bolesti v krku vyžarujúce do uši . K endokrinológovi prichádzajú zvyčajne až neskôr , keď sa im stav napriek liečbe nezlepšuje a nevedia sa už štítnej žľazy ani dotknúť.
Pre nás je už postavenie diagnózy o dosť ľahšie. Ultrasonograficky nachádzame mapy zníženej echogenity . Už položenie ultrazvukovej sondy na štítnu žľazu spôsobuje pacientovi bolesť . Liečba ATB pri tomto ochorení nemá opodstatnenie, nakoľko ide o vírusové ochorenie . V liečbe sa podáva acylpyrín pravidelne a 6 hodín , pri komplikovanom priebehu prechádzame na liečbu kortikoisteroidmi ( prednison ) . Po pár dňoch sa pacientovi výrazne uľaví , liečba však musí trvať dlhšiu dobu, zároveň musíme odsledovať ako sa nám upraví funkcia štítnej žlazy.